...by wszystko odzyskało
swój dawny blask!
DZIAŁAMY NA TERENIE CAŁEJ POLSKI
600 24 69 79
NASZE USŁUGI
Kubus - Piaskowanie
Piaskowanie to proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy. Nazwa piaskowanie sięga XIX wieku gdyż w 1870 roku Benjamin Chew Tilghman opatentował metodę oczyszczania strumieniowo-ściernego używając jako czyściwa właśnie piasku.
Ponieważ oczekiwania co do efektu piaskowania były i są coraz większe technologia podlega "ewolucji". Wyzwaniem jest możliwość oczyszczania strumieniowo-ściernego przeróżnych, nawet bardzo delikatnych powierzchni oraz szybkiego i dokładnego usuwania nawet mocnych zabrudzeń.
Zmiany w technologii oczyszczania strumieniowo-ściernego zachodzą z uwzględnieniem istniejących wymogów ochrony środowiska oraz zasad BHP.
Obecnie piasek kwarcowy powodujący szkodliwe dla zdrowia zapylenie podczas oczyszczania strumieniowo-ściernego stosowany jest w osłonie wodnej bądź coraz częściej zastępowany jest innymi ścierniwami.
Stosuje się zarówno ścierniwa metalowe takie jak śrut staliwny lub żeliwny albo cięty drut stalowy, jak i niemetalowe: elektrokorund, ścierniwa odpadowe (żużel), rozdrobnione skały i minerały, szkło, zmielone kawałki skorup roślin a także ścierniwa wytworzone sztucznie.
Oczyszczanie strumieniowo-ścierne z użyciem śrutu określa się często jako śrutowanie, a z wykorzystaniem szkła w różnych frakcjach i kształtach nazywamy szkiełkowaniem.
Rewolucyjną technologią stało się sodowanie czyli oczyszczanie strumieniowo-ścierne z zastosowaniem sody oczyszczonej. Jest ono całkowicie ekologiczne, niezwykle skuteczne i równocześnie delikatne dla oczyszczanych powierzchni.
Zastosowanie różnorodnych mediów ściernych pozwala na uzyskanie
charakterystycznego wyglądu obrabianej powierzchni.
Stosowane ścierniwa rozróżnia m.in. kształt, wielkość (frakcja), stopień twardości co wpływa na efekt końcowy obróbki.
Piaskowanie z użyciem piasku bądź oczyszczanie strumieniowo-ścierne z zastosowaniem innych mediów ściernych jest najskuteczniejszym sposobem na przygotowanie różnego rodzaju elementów do dalszej obróbki. Efekt jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza, nie ma także problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.
Dobrze oczyszczona, zmatowiona i odtłuszczona powierzchnia o wymaganym stopniu chropowatości doskonale przyjmuje farby podkładowe i powłoki konserwujące, co przyczynia się do przedłużenia ich żywotności oraz zwiększenia wytrzymałości na warunki atmosferyczne.
W przypadku stali, w zależności od wymogów stosuje się klasy piaskowania zgodnie z normą PN-ISO 8501-1, od najlepszej: SA3, SA2.5, SA2, SA1 oraz „stoczniowe” – SA1.5. Klasa SA3 możliwa jest do uzyskania tylko na nowej blasze.
Oczyszczanie strumieniowo-ścierne ma zastosowanie niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu oraz w codziennym życiu. Odpowiednio dobrane ścierniwo/czyściwo pozwala na wykonywanie usług również w branżach spożywczych, farmaceutycznych czy w strefach zagrożonych pożarem.
PODSUMOWUJĄC:
wykonanie: www.kompmar.net.pl